Pratite nas:

FB TT IG
bacanje u odvod vlažne maramice wc školjka

Ako ovo bacate u odvod – odmah prestanite!

I

Iako su mnogi svjesni važnosti recikliranja i smanjenja potrošnje plastike, često zanemarujemo jedan skriveni aspekt održivosti – način na koji koristimo i održavamo odvodne sustave. Bacanje neprimjerenih tvari u odvod ne samo da može izazvati skupa oštećenja cijevi i začepljenja, već ima i ozbiljne dugoročne posljedice za okoliš. Otpad koji ulazi u kanalizacijski sustav završava u rijekama, jezerima i morima, narušavajući ekosustave i zagađujući izvore pitke vode. U ovom članku istražujemo najčešće pogreške koje ljudi rade, što sve bacaju u odvod, zašto je to problematično te kako odgovornim upravljanjem otpadom možemo doprinijeti očuvanju vodnih resursa i izgradnji održivije budućnosti.

Masnoća i ulje

Masnoće i ulja koja se koriste u kuhanju, poput ulja za prženje i masti od mesa, lako završe u odvodu, osobito jer su tekući dok su još topli. No, kada se ohlade, stvrdnjavaju se i lijepe za unutrašnjost cijevi, stvarajući tvrdokorne blokade koje s vremenom mogu potpuno zaustaviti protok vode. Odbačeno jestivo ulje, iako biorazgradivo, može uzrokovati ozbiljno zagađenje tla, vode i zraka, te postati prijetnja biljnom i životinjskom svijetu. Zbog toga je važno pravilno zbrinjavati masnoće i ulja – svakako provjerite članak za savjete kako to sigurno učiniti.

Talog od kave

Talog kave, iako sitan, ima sposobnost nakupljanja u cijevima i stvaranja čepova. Osim što fizički blokira odvod, talog kave može apsorbirati ulja i masnoće koje su već prisutne u cijevima, dodatno pogoršavajući situaciju. Kako bi se izbjegle ove neugodnosti, talog od kave bolje je kompostirati ili ga odložiti u smeće, umjesto da ga ispiremo kroz odvod.

Ostaci hrane

Ostaci hrane, osobito oni bogati škrobom ili masnoćom, poput tjestenine, riže ili mesa, mogu postati prava zamka za vaš odvod. Iako drobilice za otpad mogu usitniti većinu hrane, određeni ostaci mogu se napuhnuti u kontaktu s vodom i začepiti cijevi. Tjestenina i riža upijaju vodu i šire se, dok se masnoće talože na cijevima, što dugoročno može dovesti do ozbiljnih zastoja u odvodu.

bacanje u odvod ostaci hrane wc školjka
bacanje u odvod korišteno jestivo ulje
Vlažne maramice

Za razliku od toaletnog papira, vlažne maramice  ne razgrađuju se u vodi i mogu biti iznimno problematični za cjevovode. Često sadrže sintetička vlakna koja su vrlo otporna na razgradnju, zbog čega se nakupljaju u odvodima i kanalizacijskim sustavima, stvarajući tvrdokorne blokade. Osim toga, mogu pridonijeti stvaranju tzv. “masnih brda” (engl. fatbergs), velikih nakupina masnoća i otpada koji ozbiljno ugrožavaju kanalizacijski sustav. Umjesto ispiranja u odvod, vlažne maramice i slične proizvode uvijek bacajte u smeće, idealno u kantu za miješani otpad. Također, ozbiljno razmislite o nekorištenju istih ili o višekratnoj alternativi.

Lijekovi

Ispiranjem starih ili neiskorištenih lijekova kroz odvod može se kontaminirati voda i oštetiti ekosustave. Aktivni sastojci iz lijekova, kao što su antibiotici, hormoni ili analgetici, ulaze u vodene tokove i mogu negativno utjecati na biljni i životinjski svijet, a posljedično i na kvalitetu pitke vode. Iako se kanalizacijski sustavi pročišćavaju, mnogi aktivni kemijski spojevi mogu proći kroz te procese, završavajući u prirodnim resursima. Umjesto ispiranja lijekova u odvod, neiskorištene ili istekle lijekove vratite u najbližu ljekarnu koja ima sustav za pravilno zbrinjavanje farmaceutskog otpada. Ljekarne su obvezne prihvaćati stare lijekove kako bi osigurale njihovo sigurno uništavanje.

Kosa

Kosa je jedan od najčešćih uzroka začepljenja u kupaonskim odvodima. Kada perete kosu u tušu ili umivaoniku, dlake koje padnu u odvod lako se nakupljaju, a s vremenom se zapetljaju zajedno s masnoćom, sapunom i drugim ostacima. To može dovesti do stvaranja čvrstih blokada koje je teško ukloniti bez mehaničkog čišćenja. Kako biste spriječili nakupljanje kose u odvodu, koristite zaštitne mrežice ili filtere za odvod koji će hvatati dlake prije nego što završe u cijevima. Redovito čistite mrežice i bacajte dlake u smeće, idealno u biootpad. Ako primijetite usporen protok vode, isperite odvod toplom vodom i blagim sredstvom za čišćenje prije nego što blokada postane ozbiljna.

NEWSLETTER

Da postanem bolji i osvješteniji građanin želim primati e-mail newsletter:

TOP

Pratite nas:

FB TT IG