
Zeleni internet: Svaka pretraga povećava ugljični otisak!
igitalna transformacija donijela je niz prednosti koje pozitivno utječu na borbu protiv klimatskih promjena i smanjenje emisije CO₂. Međutim, trebamo biti svjesni da proizvodnja, uporaba i prijenos podataka digitalnih uređaja uzrokuju veće emisije CO₂ nego što bismo očekivali. Ove emisije su poznate kao „digitalni CO₂ otisak” ili „digitalni ugljični otisak”. Nedavno sam provela anketu o digitalnom ugljičnom otisku i, moram priznati, nisam dobila odgovore na mnoga pitanja. Stoga sam se posvetila istraživanju kako bih došla do nekih odgovora jer ste pokazali izrazito zanimanje za ovu temu.
Trenutačno je 2,5 milijarde ljudi povezano s internetom, a taj broj nastavlja rasti, povećavajući digitalni ugljični otisak. Iako precizni podaci nedostaju, jasno je da je taj otisak značajan zbog visoke potrošnje energije. Prema izvješću Instituta Borderstep (2020.), emisije iz proizvodnje, korištenja i odlaganja digitalnih tehnologija čine između 1,8% i 3,2% globalnih emisija.
Glavno pitanje je – odakle dolaze te emisije?
Prvo, tehnološke tvrtke proizvode i distribuiraju velik broj uređaja poput poslužitelja, računala i telefona, što troši resurse i energiju te uzrokuje emisije. Transport dodatno povećava ugljični otisak. Nakon što su uređaji u uporabi, njihovo napajanje i hlađenje, često iz izvora na fosilna goriva, dodatno doprinosi emisijama.


Korištenje uređaja i pretrage na internetu zahtijevaju energiju za prijenos podataka između poslužitelja i uređaja. Svaka pretraga koristi više poslužitelja i može proizvesti između 0,2 i 7 grama CO2 emisije. Za usporedbu, 7 grama CO2 odgovara udaljenosti od 16 metara koju prijeđe konvencionalni automobil. Slanje e-pošte s mnogo podataka ili na više kontakata može generirati do 50 grama CO2, što je ekvivalentno energiji potrebnoj za punjenje 6,4 pametna telefona.
Kako smanjiti digitalni ugljični otisak? Iako je korištenje uređaja i surfanje internetom neizbježno, postoje koraci koje možemo poduzeti kako bismo smanjili svoj otisak. Evo nekoliko prijedloga:

Podesite postavke napajanja
Postavljanje računala i drugih uređaja u stanje mirovanja pomoći će u štednji energije prilikom nekorištenja. Potpunim isključivanjem monitora možete dodatno uštedjeti energiju.
Smanjite svjetlinu zaslona
Preporučuje se zatamnjivanje monitora i zaslona za 30% jer to može smanjiti značajnu količinu potrošene energije i smanjiti naprezanje očiju, kako preporučuje Odjel za održivost Sveučilišta Harvard.
Preuzmite glazbu
Internetski prijenos glazbenih brojeva i videa zahtijevaju velike količine podataka koji se prenose naprijed-natrag s poslužitelja, što troši mnogo energije i rezultira većim emisijama u usporedbi s preuzimanjem sadržaja, što podrazumijeva samo jedno povlačenje podataka s poslužitelja.
Dajte prednost e-pošti umjesto videopozivima
Slanje e-pošte stvara manji ugljični otisak od videopoziva, stoga razmislite o tome sljedeći put kada se odlučujete komunicirati s nekim.
Redovito čistite pristiglu poštu
Izbrišite neželjenu poštu i razmislite o svakoj pretplati na koju ste se prijavili. Na taj ćete način smanjiti potrošnju energije i resursa.
Koristite zabilješke umjesto ponovnog pretraživanja
Umjesto ponovnog pretraživanja istog pojma, spremite stranicu u oznake kako biste je mogli jednostavno pronaći kasnije.
Vodite računa o svojoj elektroničkoj opremi
Nastojte da traje što je dulje moguće. Ako je potrebno, popravite ili zamijenite dijelove umjesto da odmah kupujete nove. Ovo će smanjiti količinu otpada i pomoći u ostvarenju ciljeva europskog zelenog plana. Europska komisija je donijela prijedlog o zajedničkim pravilima kojima se potiče popravak robe, što će omogućiti uštedu potrošačima, smanjiti otpad i doprinijeti održivijem pristupu potrošnji elektroničke opreme.
Svi ovi savjeti mogu nam pomoći da smanjimo digitalni ugljični otisak. Važno je biti svjestan postupaka i potrošnje energije u digitalnom svijetu te se truditi napraviti pozitivne promjene u navikama. Digitalna transformacija donosi mnoge prednosti, ali također zahtijeva odgovorno ponašanje kako bismo smanjili negativne utjecaje na okoliš i doprinijeli održivijoj budućnosti.
.