Veliki vodič za ostatke blagdanskog stola!
Hrvatskoj, tradicionalna blagdanska jela krase naše stolove, no isto tako, suočavamo se s gorućim problemom - enormnom količinom otpada od hrane. Prema trenutnim podacima, kućanstva i poslovni sektor zajedno generiraju 286.379 tona otpada godišnje, što iznosi prosječno 71 kilogram po stanovniku! Tijekom blagdanskog razdoblja, količina bačene hrane dodatno se povećava. U ovom članku saznajte načine kako iskoristiti ostatke hrane kako bismo smanjili ozbiljan problem otpada od hrane, pridonijeli održivosti te smanjili gospodarski teret. Kroz kreativne i praktične savjete, otkrit ćemo kako pretvoriti ostatke hrane u ukusne obroke i promicati održiv način života.
Pazite na količine!
Prvi ključni savjet za pripremu blagdanskih jela je umjerenost u količinama. Umjesto da pretjerujemo s pripremom hrane koja bi mogla završiti kao višak, preporučuje se odmjereno kuhanje prema stvarnim potrebama. Prije nego uopće počnete s pripremom blagdanskog menija, odredite potrebnu količinu hrane prema broju gostiju i porcijama.
Ostatke zamrznite!
Gotovo sve, od kupljenih proizvoda do ostataka blagdanskog ručka, može se zamrznuti. Zamrzavanje je sjajan način očuvanja svježine i okusa. Tako ne samo da ćete smanjiti količinu otpada hrane, već ćete i kasnije moći uživati u ukusnim, ali i slatkim obrocima. Kako biste bolje organizirali zamrzivač, označite namirnice. Ostatke koje ne planirate zamrznuti, kreativno iskoristite što je prije moguće.
Što s ostatcima od Badnjaka?
Badnjak je često obilježen konzumacijom ribe, bilo da je riječ o morskim ili slatkovodnim specijalitetima. U kontinentalnoj Hrvatskoj preferira se konzumacija šarana, dok je na obalnim područjima uobičajeniji izbor bakalar.
Zamrzavanje fiš paprikaša prilično je jednostavno i praktično rješenje za očuvanje ovog jela. Nakon što ohladite fiš paprikaš na sobnu temperaturu, podijelite ga u manje porcije i stavite u prikladne posude za zamrzavanje. Ovaj postupak omogućuje vam brzo i jednostavno posluživanje fiš paprikaša kad god to želite. Pravilnim postupkom zamrzavanja, fiš paprikaš može zadržati svoj okus i teksturu te se može konzumirati unutar preporučenog razdoblja čuvanja, obično do 2-3 mjeseca.
S druge strane, situacija sa zamrzavanjem bakalara može biti malo kompleksnija, s obzirom na krumpir koji je tradicionalni sastojak ovog jela. U teoriji, nije preporučljivo podgrijavati krumpir i konzumirati ga dan nakon kuhanja. Zamrzavanjem krumpira dolazi do promjene njegove teksture, što može rezultirati vodenastim stanjem nakon odmrzavanja.
Ako pripremate brudet, preporučuje se odvojiti porcije za zamrzavanje prije dodavanja krumpira kako biste sačuvali svježinu i teksturu. Ako pripremate bakalar na bijelo, jednostavno pomiješajte potrebnu količinu krumpira i začinite, dok ostatak bakalara možete zamrznuti za kasniju upotrebu.
Ako pak izbjegavate zamrzavanje ostataka ribljih delicija, a sigurni ste da ćete ih pojesti uskoro, ovo je sjajan recept kako ih iskoristiti:
Riblji popečci
Očistite ribu od kostiju i natrgajte je na komadiće. Dodajte naribanu mrkvu, sitno sjeckani poriluk, malo češnjaka, jaje te po potrebi željeno brašno i krušne mrvice. Oblikujte popečke i pecite ih dok ne dobiju zlatno žutu boju.
Iskoristite ostatke božićnog ručka na kreativan način – ili ih jednostavno poslužite za večeru!
Pred nama su ostaci s bogatog blagdanskog stola – sarme, pečena mesa poput puretine, patke, odojka i francuske salate – sve te blagodati koje su preostale nakon blagdanskih uživanja. Ako ste se našli u situaciji s obiljem hrane, a dosadio vam je klasičan obrok mesa i priloga, donosimo nekoliko savjeta kako iskoristiti ostatke hrane.
Lažne lazanje od ostataka pečenja i mlinaca
U posudi za pečenje složite sloj mlinaca, bešamel pa sloj sezonskog povrća, zatim sloj pečenog mesa sve dok ne potrošite sve sastojke. Mlince stavite kao zadnji sloj. Prelijte slojeve bešamel umakom, pazeći da se ravnomjerno rasporedi po cijeloj površini složenca. Na vrh složenca možete naribati sir. Stavite složenac u pećnicu na 180°C i pecite dok sir ne postane zlatno smeđ. To bi trebalo trajati oko 25-30 minuta.
Tortilje s francuskom salatom i ostatcima mesa
Zbog kvarljivih sastojaka, poput majoneze, zamrzavanje francuske salate nije preporučljivo. Ipak, ova salata može ostati svježa u hladnjaku nekoliko dana prije nego što se pokvari. Ključno je pridržavati se pravilnog čuvanja, isključivo u hladnjaku, i konzumirati je unutar nekoliko dana.
No, ako imate preostalog krtog mesa i francuske salate, evo sjajnog načina kako ga iskoristiti. Samo natrgajte meso na manje komade i stavite ga u tortilju zajedno s francuskom salatom. Iako je možda sporno, francuska salata s kiselom jabukom idealno se uklapa u ovu kombinaciju!
Razne salate kao rješenje
Brzo i jednostavno rješenje za korištenje ostataka mesa su salate. Pomiješajte komadiće mesa sa sezonskim povrćem poput radiča, rikole, matovilca, kupusa, kelja ili zimske salate. Dodajte kuhana jaja, kukuruz, slanutak te prelijte sve preljevom od jogurta ili nekim hladnim umakom koji vam je također ostao od blagdanskog stola.
Od pašticade napravite rižoto
Izvadite ostatke mesa iz pašticade i sitno ih usitnite. Na tavi ispecite sitno narezan luk i češnjak, a zatim dodajte i glazirajte rižu. Ubacite usitnjeno meso, postepeno podlijevajte vodom (ili temeljcem) dok se riža ne skuha. Ne zaboravite iskoristiti i umak od pašticade te ga dodajte rižotu na kraju kuhanja.
Novogodišnja sarma može se zamrznuti, ali i iskoristiti za sasvim novo jelo!
Dekonstruirana sarma
Zamrznute sarme iskoristite u roku 2-3 mjeseca. Ako ste skuhali obilnu količinu sarme, a ne želite zamrzavati, probajte sljedeći recept. Meso izvadite iz lista kupusa i usitnite vilicom dok ne dobijete smjesu sličnu onoj za umak bolognese. Kupus narežite na trakice. Dodajte sve preprženom luku u tavi. Nakon kratke termičke obrade, ubacite sjeckanu rajčicu i začine prema vlastitoj želi i skuhajte tijesto!
Kako biste smanjili bacanje hrane na minimum, važno je razvijati svijest o održivosti i primjenjivati ove savjete tijekom cijele godine, ne samo za vrijeme blagdana. Planiranje obroka, odmjereno kuhanje, pravilno čuvanje i zamrzavanje ostataka hrane ključni su koraci. Osvješćivanje količina i pravovremeno korištenje namirnica prije isteka roka također igraju važnu ulogu. Dodatno, promicanje kulture dijeljenja viškova hrane s obitelji i prijateljima također pridonosi smanjenju otpada. Kroz ove prakse, možemo svakodnevno doprinositi očuvanju resursa i smanjenju negativnog utjecaja na okoliš.
Savjeti za čuvanje i odmrzavanje kolača
Bilo koju vrstu kolača koju stavljate u zamrzivač, preporučljivo je temeljito je upakirati i odvojiti od ostale hrane, posebno one s jakim mirisima. Posude od sladoleda mogu idealno poslužiti!
Čuvanje suhih kolača
Suhi kolačići, idealni za blagdane, ne podnose vlagu jer omekšaju i gube svoju hrskavost. Čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi tek kada se potpuno ohlade. Suhe kolačiće možete pohraniti u zamrzivač, do 6 mjeseci. Prije konzumacije, odmrznite ih na sobnoj temperaturi.
Biskvitni kolači i torte
Biskvitne kolače, poput kuglofa ili muffina, možete zamrznuti 2-3 mjeseca. Spremite ih u posudu s poklopcem.
Kremasti kolači i torte
Kolače s kremom preporučuje se čuvati do 3 dana u hladnjaku. Prije zamrzavanja, osigurajte da su potpuno ohlađeni, a zatim spremite u hermetički zatvorenu posudu. Potrošite unutar 30 dana.