Kruh – što sve možemo učiniti s ostatcima?
ruh se u Hrvatskoj baca! Prema statistici iz 2017. dnevno se baci 135 tona kruha, a trenutačno je stanje vjerojatno još i gore... I opet najviše bacaju kućanstva, slijede pekare te maloprodaja. Kako to sve silno bacanje utječe na okoliš?
Kako bi se povećali prinosi usjeva, intenzivira se uzgoj
Korištenje pesticida i gnojidba dušikom u uzgoju žitarica zagađuju okoliš, a istovremeno se baca kruh proizveden upravo od tih žitarica. Ekstremni vremenski uvjeti zavladat će još i češće jer se zemlja zagrijava. U budućnosti si više nećemo moći priuštiti da zauzmemo veću količinu poljoprivrednog zemljišta kako bismo žito koje je na njemu uzgojeno bacali u smeće.
WWF navodi da gubici odgovaraju žetvi od gotovo 400.000 hektara poljoprivrednog zemljišta – to je polje veće od otoka Mallorce. Usto, otpad rezultira nepotrebnim ispuštanjem 2,46 milijuna tona stakleničkih plinova. Iako načelno znam koliko je stanje loše, uvijek se iznova zgrozim nad ovim podatcima pa vam donosim nekoliko ideja i recepata kako smanjiti bacanje kruha.
Zaleđivanje ostataka
Kruh se ne mora zamrzavati u plastičnim posudama, može se upotrijebiti obična pamučna krpa. Kad vam ponovno zatreba, pećnicu prethodno ugrijte na 150 stupnjeva, blago namočite kruh, nemojte ga previše natopiti, i pecite ga 25 minuta. Ovo vrijeme može se malo razlikovati, ovisno o veličini kruha. Rezultat je perfektno hrskavi kruh koji kao da je upravo sada pravljen!
Ne kupujte krušne mrvice – napravite svoje i spasite stari kruh!
Evo još jednog načina kako izbjeći bacanje kruha. Kruh koji je star tri dana stavljam prvo u toster da ga još malo posušim, pa u sjeckalicu, i na kraju još par sati na sušenje ispod krpe! Ako je kruh svježiji, možete ga kratko staviti u pećnicu. To je sva mudrost, otpad od hrane je smanjen i ne morate kupovati krušne mrvice čime štedite novac.
U nastavku dijelim recepte koje ste mi poslali! Vjerojatno većina tako i koristi stari kruh, ali hajdemo se podsjetiti.
Pohani kruh (prženice)
Za ovaj recept ključno je da kruh bude star 2–3 dana. Treba ga izrezati na deblje šnite i umočiti u smjesu jaja, mlijeka i začina pa pržiti na ulju dok ne dobije željenu boju.
- 3 deblje kriške starijeg kruha
- 1 jaje
- 1 žlica mlijeka
- malo soli
- ulje za prženje
Ja najviše volim pojesti s običnim šećerom, no odlično je i sa slanim namazima ili domaćim pekmezima!
Krutoni
Krutoni su kockice zapečenog kruha koji su izvrstan dodatak salatama ili služe kao zamjena za rezance u gušćoj juhi. Jednostavno ih je napraviti, a nećete baciti stari kruh!
- 10 kriški starog kruha
- 1 žlica soli
- 1 žlica mljevene crvene paprike
- papar, češnjak, peršin
- origano po želji
- malo maslinovog ulja
Kruh narežite na kockice željene veličine, izmiješajte sve začine te stavite peći na 180 stupnjeva dok ne dobije zlatnožutu boju.
Knedle od kruha
Kažu da su ove okruglice najbolji prilog gulašima i sličnim jelima kao zamjena za tjesteninu. Neki tvrde da je neizostavna i slanina, ali vjerujem da se može i bez nje!
- 60 dag starijeg kruha
- 2 dcl mlijeka
- 2 jaja
- 1 glavica luka
- sol, papar, peršin po želji
- sitno sjeckana slanina
Sjediniti sastojke i ostaviti da stoji 30 minuta. Oblikovati okruglice i uvaljati u brašno (ili mrvice) kako bi sačuvale oblik. Kuhajte u kipućoj vodi 10-ak minuta.